Dzień Walki z Uzależnieniem od Nikotyny
Uczniowie Samorządu Szkolnego wzięli udział w kampanii walki z uzależnieniem od nikotyny zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem poprzez przygotowanie dla uczniów naszej szkoły profilaktycznych ulotek informacyjnych dotyczących skutków palenia tytoniu. Głównym celem kampanii było zapoznanie uczniów z zagrożeniami wynikającymi z palenia.
Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach.
Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Dzień ten ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Obecnie jest obchodzony w ponad 180 krajach na świecie.
I w tym roku uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Życzliwości. Po raz kolejny wybrali najżyczliwszych spośród siebie, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Pamiętajmy wystarczy się uśmiechnąć i być uprzejmym dla innych nie tylko od święta, ale każdego dnia.
24 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej w Bobrownikach Wielkich odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci z odziału przedszkolnego i uczniów klas I-III.
X Gminny Konkurs Plastyczny - etap szkolny
Do etapu szkolnego przystąpiło 14 dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci książeczki - Muminki. Mistrz łamigłówek.
Październik jest „Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt”. W ramach akcji charytatywnej „Przemów ludzkim gestem” Samorząd Szkolny przeprowadził na terenie naszej szkoły zbiórkę karmy oraz pieniędzy na schronisko dla zwierząt.
Poprzez takie działanie, chcemy zwrócić uwagę na los bezdomnych zwierząt.
W schroniskach czekają dziesiątki zwierząt, które potrzebują naszej uwagi, przyjaźni i opieki. Wszystkim uczniom biorącym udział w akcji dziękujemy za zaangażowanie.
9 listopada w naszej szkole zorganizowana została uroczysta akademia, która była krótką lekcją historii i patriotyzmu. Uczniowie klas IV – VI przybliżyli młodszym kolegom dzieje naszego kraju z czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata.
Wydarzenia 11 listopada 1918 roku są niezwykle ważne w dziejach naszego narodu, więc przypominanie o nich, o niezwykłej odwadze naszych pradziadów jest naszym obowiązkiem. Uczniowie, recytując fragmenty tekstów oraz śpiewając patriotyczne pieśni przypomnieli wydarzenia historyczne sprzed lat, dając okazję do zadumy i refleksji.
Akademia zaprezentowana została po raz drugi rodzicom i mieszkańcom naszej parafii w kościele w Łęgu Tarnowskim po uroczystej mszy z udziałem orkiestry z Bobrownik Wielkich.
Wystepy uczniów oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu orkiestry zostały nagrodzone przez widownię gromkimi brawami.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy IV Emilia Michalska otrzymała wyróżnienie w VI GMINNYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI RELIGIJNEJ "Ewangelia w Piosence”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Celem kampanii było podniesienie świadomości na temat prawidłowego odżywiania się, zwrócenie uwagi na zdrowotne właściwości chleba wypiekanego tradycyjnymi metodami oraz zainteresowanie uczestników tym, co kładą na talerzu.
Uczniowie odbyli wycieczkę do piekarni gdzie mogli podpatrzyć pracę piekarzy, zdobyć wiele cennych informacji na temat rodzajów chleba, jego wypieku. Sami także mogli spróbować własnych sił przy przygotowaniu chleba i bułek do wypieku.
W ramach kampanii uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce do Zagrody- Muzeum w Markowej gdzie mogli odczuć niepowtarzalny klimat historii naszych przodków. W tamtejszym skansenie mogli poznać pomieszczenia, narzędzia, sprzęty domowe i gospodarskie z przełomu XIX i XX wieku oraz poznać sposób wypieku chleba w tamtych czasach.
Dnia 26.10.2016 w Szkole Podstawowej w Bobrownikach Wielkich odbył się już VIII Gminny Festiwal Piosenki Anglojęzycznej. Zaproszenia do wzięcia udziału otrzymały szkoły podstawowe z gminy Żabno. W rezultacie pojawiło 20 uczestników ze wszystkich szkół podstawowych naszej Gminy.
Lista uczestników prezentowała się następująco :
Zmiendak Natalia - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Rzepka Olivia - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Kumięga Natalia - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Drąg Klaudia - Szkoła Podstawowa w Sieradzy
Tatarczuch Aleksandra- Szkoła Podstawowa w Sieradzy
Flis Bartosz - Szkoła Podstawowa w Sieradzy
Karwala Wiktoria - Szkoła Podstawowa w Żabnie
Kłosowska Kornelia – Szkoła Podstawowa w Żabnie
Liro Amelia - Szkoła Podstawowa w Żabnie
Patulska Zuzanna - Szkoła Podstawowa w Łęgu Tarnowskim
Suder Wiktoria - Szkoła Podstawowa w Odporyszowie
Czosnyka Oliwia - Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
Michalska Emilia - Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
Bąk Martyna - Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
Bogacz Julia - Szkoła Podstawowa w Niedomicach
Kiełbasa Karolina - Szkoła Podstawowa w Niedomicach
Załęska Julia - Szkoła Podstawowa w Niedomicach
Dziąćko Gabriela - Szkoła Podstawowa w Otfinowie
Patryjak Magdalena - Szkoła Podstawowa w Otfinowie
Słupek Aleksandra - Szkoła Podstawowa w Otfinowie
Wszyscy uczniowie wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne oraz językowe. Rywalizacja była wyrównana. Po burzliwych obradach jury ogłosiło następujące wyniki:
I miejsce: Wiktoria Karwala – Szkoła Podstawowa w Żabnie
Oliwia Czosnyka - Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
Julia Załęska - Szkoła Podstawowa w Niedomicach
II miejsce: Martyna Bąk – Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
Aleksandra Słupek – Szkoła Podstawowa w Otfinowie
Emilia Michalska - Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
III miejsce: Natalia Kumięga - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Zuzanna Patulska - Szkoła Podstawowa w Łęgu Tarnowskim
Kornelia Kłosowska - Szkoła Podstawowa w Żabnie
Wyróżnienia:
Bartosz Flis - Szkoła Podstawowa w Sieradzy
Natalia Zmiendak - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Gabriela Dziąćko – Szkoła Podstawowa w Otfinowie
Magdalena Patryjak - Szkoła Podstawowa w Otfinowie
Olivia Rzepka - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Wszyscy wykonawcy piosenek otrzymali symboliczne dyplomy oraz nagrody.
Celem Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej jest popularyzowanie języka angielskiego wśród dzieci i młodzieży, motywowanie uczniów do nauki j. angielskiego, a także wzbudzenie zainteresowanie muzyką i kulturą krajów anglojęzycznych oraz zachęcanie do nauki obcego języka poprzez uczenie się i słuchanie piosenek w j. angielskim.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz ich opiekunom za udział w festiwalu.
Zapraszamy za rok!!!
http://spbobrownikiwielkie.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=144
Dnia 13 października w naszej szkole na uroczystej akademii zgromadzili sie uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.
Na początku uczniowie słowami wierszy i piosenek dziękowali nauczycielom za przekazywaną wiedzę, trud włożony w wychowanie, uśmiech i serce. W dalszej części uroczystości odbyły się zmagania nauczyciele kontra uczniowie w turnieju Koło Fortuny. Przy ogromnym dopingu młodzieży i nauczycieli zwycięsko z rywalizacji wyszła drużyna uczniów, wygrywając z nauczycielami jednym punktem. Całą akademię zamknęła pani Dyrektor wręczając nauczycielom nagrody. Jak co roku były to chwile bardzo miłe dla nauczycieli, którzy mogli poczuć, że ich praca jest doceniana.
Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.
Wszystkim Nauczycielom i pracownikom naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia składają uczniowie.
W dniu 7 października uczniowie klas 4-6 brali udział w wycieczce krajoznawczej, której program obejmował zwiedzanie Zamku w Łańcucie oraz Zagrody-Skansenu w Markowej.
Oprócz pałacu w Łańcucie, który jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce uczniowie mogli podziwiać park, oranżerię i wozownię z niezwykle interesującą kolekcją pojazdów konnych.
Celem pobytu w skansenie było przybliżenie uczniom dawniej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz obrazem życia codziennego. Obejrzeliśmy zabudowania wiejskie z wyposażeniem w tradycyjne sprzęty, narzędzia i urządzenia, używane przez mieszkańców w końcu XIX i na początku XX wieku, a więc chałupę, stajnię, stodołę, wiatrak, kuźnię, muzeum pożarnictwa, olejarnię, pasiekę i studnię z żurawiem. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała, w dobrych humorach wróciliśmy do domu.
Zdjęcia z wycieczki w albumie.
http://spbobrownikiwielkie.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=140
Poznajemy historię polskiej wsi.
W dniu 3 października uczniowie klasy II i III uczestniczyli w wyciecze do Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. W ramach zajęć edukacyjnych pt. Opowieści o chlebie” dzieci przeniosły się do tradycyjnego domu krytego strzechą, gdzie poznali dawne warunki życia na wsi. Zdobyli wiedzę o tradycjach wypieku chleba, etapów jego produkcji, różnych gatunkach mąki. Wzbogacili słownictwo o nazwy naczyń jakich używano dawniej do przygotowania ciasta na chleb z zachowaniem odpowiedniej kolejności. Dużą atrakcją było samodzielne wkładanie i wykładanie bochnów chleba z pieca chlebowego. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik samodzielnie wykonał „stróża udanych wypieków” –anioła ze słomy a wykonaną kukiełkę zabrał do domu.
Wycieczka dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy pierwszej odbyła się 5 października 2016 roku.
Pierwszego października, w sobotnie popołudnie uczniowie klasy II wraz z rodzicami i wychowawcą skutecznie pożegnali lato. Wszyscy wyśmienicie bawili się przy ognisku i pięknej pogodzie. Rodzice zadbali o wiele atrakcji dla swych dzieci. Nie zabrakło konkursów z nagrodami. Na dużej posesji Państwa Barwaczów były wyśmienite warunki do poszukiwania ukrytych „skarbów”. Dzieci śpiewały znane piosenki a rodzice mieli okazję do bliższego poznania się i wspólnego udziału w zabawach. Uczniowie już planują kolejne spotkanie. Tym razem może w scenerii zimowej na wspólnym kuligu.
30 września 2016 r. nasza szkoła uczestniczyła w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia organizowanej pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Najpierw były przygotowania na lekcjach, podczas których uczniowie w formie zabawowej utrwalali sobie tabliczkę mnożenia. Ogłoszony został konkurs plastyczny na plakat propagujący Tabliczkę mnożenia. W klasach 4-6 przeprowadzony został konkurs “Rachmistrz na 6”.
W piatek młodsi uczniowie zostali egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów. Za podanie wszystkich poprawnych odpowiedzi zdobywali tytuł MT EXPERT.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia i dziękujemy za dobrą zabawę.