Nasza szkoła otrzymała w 2023 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. W ramach wsparcia otrzymaliśmy 5000zł. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Zgodnie z zaleceniami programowymi Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. biblioteka szkolna realizowała różnego typu działania promujące czytelnictwo, o których informowaliśmy na bieżąco na stronie internetowej szkoły oraz facebooku szkolnym. Mamy nadzieję, że Program przyczyni się do większego zainteresowania czytelnictwem uczniów naszej szkoły.
Były to m.in. następujące działnia:
W związku z nastaniem astronomicznej jesieni oraz Dniem Głośnego Czytania, w bibliotece szkolnej odbyło się przedstawienie teatrzyku Kamishibai pt.: "Jesienny bal w lesie". Dzięki niemu uczniowie klas 1-3 poznali sposoby przygotowania się różnych zwierzątek do zimy oraz odpowiadali na pytania związane z czytanym tekstem. Dzieci uważnie słuchały opowiadania, które było wzbogacone pięknymi ilustracjami i dekoracjami jesiennymi.
Dnia 9 pażdziernika dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w zajęciach biblioterapeutycznych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Najpierw uczniowie wysłuchali opowiadania pt.: "Puchate i kolczate", a następnie brali udział w zabawach teatralnych i ćwiczeniach ruchowych, które miały na celu integrację zespołu klasowego poprzez budzenie życzliwości i chęci przebywania razem. Dzieci nazywały towarzyszące im emocje oraz sytuacje budzące w nich różne uczucia i stany, a następnie próbowały zrozumieć ich pochodzenie i pracować nad nimi. Zajęcia były okazją do uświadomienia sobie, że współodpowiadamy za to, jaka jest atmosfera klasie, grupie, rodzinie i społeczności oraz wpływamy na emocje otaczających nas ludzi.
W związku z nastaniem astronomicznej jesieni oraz Dniem Głośnego Czytania, w bibliotece szkolnej odbyło się przedstawienie teatrzyku Kamishibai pt.: "Jesienny bal w lesie". Dzięki niemu uczniowie klas 1-3 poznali sposoby przygotowania się różnych zwierzątek do zimy oraz odpowiadali na pytania związane z czytanym tekstem. Dzieci uważnie słuchały opowiadania, które było wzbogacone pięknymi ilustracjami i dekoracjami jesiennymi.
Przyznanie nagród za konkursy czytelnicze
W pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego zakończyliśmy dwa projekty edukacyjne przeprowadzone w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym nasza szkoła bierze udział: „Z książką przez pokolenia” oraz „Książka moim przyjacielem”. Na zakończenie tych projektów odbyły się trzy konkursy czytelnicze. Konkurs pt.: ”Moja ulubiona książka” przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza kategoria dotyczyła klas 1-3, a druga 4-8. Kolejne dwa konkursy: „Książka moim przyjacielem” (na najciekawszy plakat promujący wartości wynikające z czytania książek) oraz „Z książką przez pokolenia” przeznaczone były dla klas 4 -8. W dniu 12.01.2024r. przyznane zostały nagrody rzeczowe za najciekawsze prace konkursowe w postaci książek i albumów.
Lekcje biblioteczne z zaproszonymi nauczycielami-bibliotekarzami z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie
W dniu 8 stycznia gościliśmy w naszej szkole nauczycieli-bibliotekarzy z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, którzy przeprowadzili ciekawe lekcje biblioteczne w kl. 1-2 oraz 4-7. Tematem lekcji w kl. 1 i 2 było „Kodowanie na bibliotecznym dywanie”. Zajęcia miały na celu wprowadzenie dzieci w świat kodowania i programowania za pomocą zabaw wykorzystujących różne materiały dydaktycznych, takie jak Koduj Mata oraz kolorowe karty obrazkowe. Na lekcji pt: „Jak wydobyć kreatywny potencjał?” uczniowie z klas 4 i 5 poznali różne techniki, które pomagają odkryć w sobie nieujawnione do tej pory umiejętności twórcze dzięki odejściu od schematu myślenia i wykorzystaniu wyobraźni w kierunku tworzenia czegoś nowego. Zajęcia pt: ”Sztuka pisania opowiadania” przeprowadzone w kl. 6, były oparte o karty Dixit. Uczniowie poznali cechy charakterystyczne opowiadania, a następnie stworzyli własne, niezobowiązujące historie. Lekcja „Jak działa reklama?” przybliżyła młodzieży z kl. 7 główne mechanizmy oddziaływania reklamy. Uczniowie dowiedzieli się o manipulacji, wywieraniu wpływu i poznali przykłady nieuczciwych praktyk reklamodawców.
Zwycięzcą w konkursie na gazetkę klasową podsumowującą ogólnoszkolny projekt "Z książką przez pokolenia" w kategorii klas 1-3 została klasa 1, a w kategorii klas 4-8 klasa 6. W ramach projektu uczniowie z klas 1-8 rozmawiali o swoich zainteresowaniach czytelniczych oraz przeprowadzali wywiady z rodzicami i innymi przedstawicielami starszych pokoleń o ulubionych książkach z ich dzieciństwa. Następnie sporządzili listę ulubionych książek w obydwu kategoriach oraz wykonali gazetkę klasową dotyczcą tego tematu. Projekt ten jest jednym z zadań zaproponowanych przez naszą szkołę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który realizujemy w bieżącym roku szkolnym.
Wycieczka klasy 2 i 3 do Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie
Dnia 11 marca uczniowie klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bobrownikach Wielkich odwiedzili dział dla dzieci I młodzieży Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, gdzie wzięli udział w zabawach i konkursach dotyczących wierszy popularnych polskich poetów – Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W trakcie zabaw dzieci miały okazję zagrać w inscenizacji dwóch wierszy –„Na straganie” J. Brzechwy oraz „Lokomotywy” J. Tuwima oraz wykazać się znajomością tytułów i treści wierszy dla dzieci autorstwa tych poetów. Na koniec uczniowie wykonali z papieru warzywa techniką origami, które zabrali z sobą na pamiątkę tej wizyty.
Konkurs recytatorski “W świecie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy”
Dnia 15 marca w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bobrownikach Wielkich odbył się konkurs recytatorski pt.: „W świecie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”, w którym wzięli udział chętni uczniowie z klas 1-3. Konkurs miał na celu rozbudzanie u dzieci świadomości posiadanych umiejętności i talentów, rozwijanie poczucia własnej wartości i zdolności recytatorskich. Czytanie i recytowanie wierszy kształtuje wrażliwość na piękno języka ojczystego, wspiera działania twórcze dzieci w różnych formach aktywności oraz dostarcza niepowtarzalnych doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. W konkursie oceniano kulturę słowa, bezbłędną recytację, płynność wypowiedzi, poprawną wymowę, dobór wiersza oraz interpretację i tzw. ogólne wrażenie. Wszyscy uczestnicy wywiązali się z zadania, więc wybór najlepszego recytatora był bardzo trudnym zadaniem dla jurorów, dlatego każdy uczeń, który spróbował swoich sił w tym konkursie, otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki. Oprócz recytacji wierszy, wszyscy uczniowie wzięli udział w zabawach ruchowych oraz posłuchali piosenek różnych wykonawców z wykorzystaniem tekstów wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Konkurs na zakładkę związaną z wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima dla klas 1-3
Gazetki promujące czytelnictwo
Akademia związana z Patronami szkoły
Dzień Postaci z Bajek
Nauczyciel-bibliotekarz: mgr Małgorzata Dragan