Wisława Szymborska to polska poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W roku 2023 świętujemy 100. rocznicę jej urodzin. Z tej okazji trwający właśnie rok obchodzony jest jako Rok Szymborskiej. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bobrownikach Wielkich pamiętają o swojej patronce.
W 105 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia.
W słowach utworów muzycznych i wierszy uczniowie przypomnieli długą drogę Polski do upragnionej wolności. To święto uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nie jest dana, ale jest zadana. Wolność i niepodległość to wartości, o które należy wciąż dbać i stale je pielęgnować.
Z przyjemnością ogłaszamy, że zwycięzcą w konkursie na gazetkę klasową podsumowującą ogólnoszkolny projekt "Z książką przez pokolenia" w kategorii klas 1-3 została klasa 1, a w kategorii klas 4-8 klasa 6. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim klasom dziękujemy za udział w konkursie i zaangażowanie. Prace indywidualne zostaną ocenione na początku miesiąca grudnia. Do dnia 1 grudnia można jeszcze przynosić do biblioteki szkolnej prace na temat swoich ulubionych książek. Zapraszamy do udziału w konkursie. Za najładniejsze prace indywidualne przewidziane są nagrody rzeczowe.
W ramach projektu uczniowie z klas 1-8 rozmawiali o swoich zainteresowaniach czytelniczych oraz przeprowadzali wywiady z rodzicami i innymi przedstawicielami starszych pokoleń o ulubionych książkach z ich dzieciństwa. Następnie sporządzili listę ulubionych książek w obydwu kategoriach oraz wykonali gazetkę klasową dotyczcą tego tematu. Projekt ten jest jednym z zadań zaproponowanych przez naszą szkołę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który realizujemy w bieżącym roku szkolnym. Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu za udział i zaangażowanie 🙂.
18 października 2023 r. uczniowie klasy drugiej wzięli udział w warsztatach Majsterkowo zorganizowanych przez sklep Castorama w Galerii Gemini w Tarnowie. Celem zajęć było rozbudzenie u dzieci pasji majsterkowania, rozwijanie umiejętności manualnych oraz poszerzenie wiedzy i świadomości ekologicznej. Drugoklasiści pod czujnym okiem specjalisty z Castoramy - pani Marty, a także swojej wychowawczyni i chętnych do pomocy rodziców wykonywali drewniane karmniki dla ptaków. Ponadto zostali oprowadzeni po sklepie, dowiedzieli się co to paragon, faktura i co można załatwić w punkcie obsługi klienta. Warsztaty zakończyły się dużym sukcesem. Dzieci wróciły do szkoły z własnoręcznie wykonanym karmnikami i wieloma innym upominkami. Zajęcia w Majsterkowie okrzyknęły najlepszymi, w jakich do tej pory brały udział. Obiecały też, że w czasie nadchodzącej zimy będą dokarmiać ptaki tak, jak się tego nauczyły podczas lekcji w Castoramie.
Dziękujemy Dyrekcji, Pani Marcie, Pani Małgorzacie i wszystkim pracownikom Castoramy za bardzo miłe przyjęcie, ciekawe zajęcia z majsterkowania i wszystkie upominki!!!
Dnia 13 października 2023 roku nasza szkoła świętuje podwójnie. 14 października przypada Święto Komisji Edukacji Narodowej, a rok temu 18 października 2022 r. nasza szkoła otrzymała imię Polskich Noblistów. Rok 2023 został ustanowiony rokiem Wisławy Szymborskiej, dlatego to właśnie jej poświęciliśmy dzisiejszy apel.
Wiemy, co to wirusy komputerowe i programy antywirusowe
Sukulenty w domu i w ogrodzie – jak je sadzić i uprawiać?
W klasie drugiej odbyły się zajęcia przyrodnicze, które z własnej inicjatywy przygotowała i poprowadziła pani Justyna Warecka – Mikuła, mama jednego z naszych uczniów. Podczas tak ciekawej lekcji przyrody dzieci dowiedziały się nie tylko jak sadzić i pielęgnować rośliny, ale także w jaki sposób je rozmnażać. Była zabawa i nauka. Dzięki uprzejmości pani Justynki w sali lekcyjnej klasy drugiej przybyło wiele gatunków pięknych sukulentów. Ponadto zasadzone przez siebie roślinki dzieci mogły zabrać do domu, żeby je pielęgnować i się nimi cieszyć.
W związku z nastaniem astronomicznej jesieni oraz Dniem Głośnego Czytania, w bibliotece szkolnej odbyło się przedstawienie teatrzyku Kamishibai pt.: "Jesienny bal w lesie". Dzięki niemu uczniowie klas 1-3 poznali sposoby przygotowania się różnych zwierzątek do zimy oraz odpowiadali na pytania związane z czytanym tekstem. Dzieci uważnie słuchały opowiadania, które było wzbogacone pięknymi ilustracjami i dekoracjami jesiennymi.
Dnia 9 pażdziernika dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w zajęciach biblioterapeutycznych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Najpierw uczniowie wysłuchali opowiadania pt.: "Puchate i kolczate", a następnie brali udział w zabawach teatralnych i ćwiczeniach ruchowych, które miały na celu integrację zespołu klasowego poprzez budzenie życzliwości i chęci przebywania razem. Dzieci nazywały towarzyszące im emocje oraz sytuacje budzące w nich różne uczucia i stany, a następnie próbowały zrozumieć ich pochodzenie i pracować nad nimi. Zajęcia były okazją do uświadomienia sobie, że współodpowiadamy za to, jaka jest atmosfera klasie, grupie, rodzinie i społeczności oraz wpływamy na emocje otaczających nas ludzi.
W ramach Grantu 1 projekt pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa-Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek Oświatowych” 10 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Podziałanie 10.1.6. Cyfryzacja szkół prowadzących kształcenie ogólne Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Małopolskiego
na lata 2014-2020 Gmina Żabno uzyskała dofinansowanie projektu
w wysokości 75.000,00 zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości 85% współfinansowania i budżetu państwa w wysokości 15% współfinansowania.
Celem projektu jest wsparcie realizacji zajęć dydaktycznych w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz placówkach systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne (z wyłączeniem szkół zawodowych) poprzez zakup przez organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, ponadpodstawowe oraz placówki systemu oświaty prowadzące kształcenie ogólne sprzętu komputerowego umożliwiającego zdalne nauczanie, w związku z zagrożeniem i skutkami COVID-19.
Nasza szkoła otrzymała w ramach tego projektu 6 tabletów, będą wykorzystane w nauce programowania.
W związku z nastaniem astronomicznej jesieni oraz Dniem Głośnego Czytania, w bibliotece szkolnej odbyło się przedstawienie teatrzyku Kamishibai pt.: "Jesienny bal w lesie". Dzięki niemu uczniowie klas 1-3 poznali sposoby przygotowania się różnych zwierzątek do zimy oraz odpowiadali na pytania związane z czytanym tekstem. Dzieci uważnie słuchały opowiadania, które było wzbogacone pięknymi ilustracjami i dekoracjami jesiennymi.
Dzień kropki w kl. 1-3
Informujemy, że nasza szkoła otrzymała w 2023 roku wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. W ramach wsparcia otrzymaliśmy 5000zł. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Zgodnie z zaleceniami programowymi Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. biblioteka szkolna będzie realizować różnego typu działania promujące czytelnictwo, o których będziemy informować na bieżąco uczniów, a także umieszczać sprawozdania z tych działań na stronie internetowej szkoły. Mamy nadzieję, że Program przyczyni się do większego zainteresowania czytelnictwem uczniów naszej szkoły.
Uczniowie klas młodszych pojechali do Multikina w Tarnowie na film pt. ,,O psie, który jeździł koleją ''. Dzieci z zapartym tchem przygladały się zmaganiom głównych bohaterów. Była to wzruszająca lekcja o sile przyjaźni, miłości, empatii oraz o tym, że Internet nie służy tylko do rozrywki, ale również do szczytnych celów.
13 września 2023 r. dzięki programowi "Poznaj Polskę", uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Sandomierza. Po dotarciu na miejsce razem z przewodnikiem dzieci rozpoczęły zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem programu był wąwóz Św. Królowej Jadwigi, utworzony przez wody w skałach lessowych.
Zwiedziliśmy też Dom Długosza z XV w. - dziś będący Muzeum Diecezjalnym, Kościół św. Jakuba z XIII w., renesansowy Ratusz oraz bramę zwaną Uchem Igielnym, czyli ostatnią zachowaną furtę, w murach obronnych tego miasta. W Zbrojowni uczniowie wysłuchali legendy o dzielnej Helenie. Uczestnicy wycieczki mogli przymierzyć zbroje, wziąć do ręki miecze, zrobić pamiątkowe zdjęcia. Następnie wychowankowie pod opieką przewodnika i wychowawców udali się na Rynek, zobaczyli piękne renesansowe kamieniczki. Przeszliśmy też podziemną trasą turystyczną, ciągnącą się pod sandomierskim rynkiem.
Jednak największą atrakcją było spotkanie z bohaterami serialu kryminalnego „Ojciec Mateusz”. Na sandomierskiej Starówce kręcono kolejny odcinek filmu. Uczniowie mieli okazję obserwować pracę ekipy filmowej, zrobić zdjęcie i porozmawiać z aktorami.
Dzieciom towarzyszyła przepiękna, słoneczna pogoda. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń i wspomnień.
,,Szkoła cichutko drzwi uchyliła,
Dzieci do siebie zaprosiła”.
Czwartego września uczniowie rozpoczęli rok szkolny 2023/2024. Tego dnia w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Bobrownikach Wielkich przyjęto 17 nowych pierwszoklasistów. Dzieci wraz ze swoją wychowawczynią, panią Magdaleną Muzyką przedstawiły program artystyczny, w którym udowodniły, że są już gotowe zostać prawdziwymi uczniami. Następnie ślubowały kochać swoją Ojczyznę, szanować innych, dbać o dobre imię swojej szkoły i pilnie się uczyć. Pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor Małgorzata Kiełb, która wspólne z rodzicami i przedstawicielami klas starszych życzyła nowym uczniom samych sukcesów.
Na zakończenie wszyscy pierwszoklasiści otrzymali Akty pasowania, pamiątkowe medale oraz gigantyczne kredki niespodzianką.
Piątek, 7 lipca. Ostatni dzień półkolonii rozpoczęliśmy wspólnym spotkaniem na sali gimnastycznej. Dzieci miały możliwość wypowiedzi i oceny wszystkich półkolonijnych działań. W sali świetlicowej powstała tablica przedstawiająca radość i zadowolenie dzieci z uczestnictwa w półkolonii. Powtórzyliśmy poznane piosenki, zabawy i tańce. Następnie pojechaliśmy do Multikina w Tarnowie na wybrany przez dzieci film ,,Super Mario Bros ". W drodze powrotnej wstąpiliśmy na lody. W szkole nastąpiło już oficjalne podsumowanie i zakończenie naszej wspaniałej półkolonijnej przygody. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Nie zabrakło również bardzo miłych słów i podziękowań za aktywnie spędzony czas oraz przygotowane atrakcje.
Dziękujemy Burmistrz Żabna, Pani Marcie Herduś oraz Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Żabnie za przekazanie środków finansowych na dofinansowanie półkolonii w naszej szkole.
Czwartek, 6 lipca - wycieczka do Zamku w Dębnie. Dzieci zwiedziły zamek i uczestniczyły w ciekawej lekcji muzealnej. Chłopcy zostali pasowani na rycerzy. Dziewczynki nauczyły sie tańca dworskiego i poczuły się jak prawdziwe damy dworu.
W tym niezwykle urokliwym miejscu dzieci przeżyły prawdziwą lekcję historii.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do znanej wszystkim sieci ,,MacDonald's", na co od kilku dni z niecierpliwością czekali wszyscy uczestnicy półkolonii.
Wtorek, 4 lipca - zabawy muzyczno- ruchowe i grupowe z chustami animacyjnymi na sali gimnastycznej, wyrażanie emocji, pogadanki, wyjście na plac OSP w Bobrownikach Wielkich. Zabawy integracyjne, malowanie twarzy, rozgrywki i konkursy sportowe, zabawy ze śpiewem, Mini Lista Przebojów, pieczenie kiełbasek, nauka tańca do utworu Jerusalema, spacer po okolicy zakończony degustacją lodów.
Drugi tydzień półkolonii rozpoczęliśmy wycieczką do Ciężkowic. Głównym punktem programu naszego wyjazdu było Muzeum Przyrodnicze. Dzieci zwiedziły wystawę multimedialną poświęconą faunie i florze Polski. Posłuchały ciekawego opowiadania o dużych ssakach. Zobaczyły bogatą kolekcję okazów owadów, ptaków i zwierząt. Mogły też posłuchać odgłosów wielu z nich. Niezwykłą atrakcją pobytu w muzeum była podróż batyskafem ,,Piekielnica". Uczestnicy półkolonii popłynęli w głąb rzeki Białej i zobaczyli co dzieje się pod wodą. Muzeum Przyrodnicze w Cieżkowicach to jedno z najbardziej interesujących muzeów przyrodniczych w Polsce.