Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas I-III złożyli wizytę w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie.
Dzieci uczestniczyły w lekcji czytania poświęconej postaci wielkiego Polaka - Józefa Piłsudskiego. Wysłuchały czytanki pt. ,,Komendant Wolnej Polski" i chętnie odpowiadały na pytania dotyczące naszej ojczyzny. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy patriotycznej.Następnie zwiedzili wystawę ,,Żabno 1918-2018" poświęconą historii miasta i gminy.
Na koniec naszą wizytę wzbogaciły ciekawe zajęcia z programowania robotów Lego Mindstroms, które realizowane są w ramach projektu Małopolski Klub Kodera.
Składamy Serdeczne Podziękowania i Wyrazy Uznania wszystkim pracownikom Biblioteki za ciepłe przyjęcie i przygotowanie interesującej lekcji.
16 listopada 2018 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Orzeł Biały- symbol Polski i Polaków”.
Konkurs zorganizowano w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom obrazu godła polskiego począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych. Uczniowie, często z dużym zaangażowaniem swoich rodziców, dobierali ciekawe techniki plastyczne i wykonali piękne prace. Uczestnicy konkursu wykazali się również niezwykłą estetyką i wrażliwością dla wizerunku naszej dumy narodowej – Orła Białego.
Nagrody dla dzieci - dyplomy i gry edukacyjne zostały ufundowane ze środków Rady Rodziców.
Gratulujemy wszystkim dzieciom i rodzicom biorącym udział w konkursie!!!
Dnia 16 listopada 2018r. odbył się Gminny Festiwal Piosenki Anglojęzycznej , organizowany już po raz dziesiąty przez Szkołę Podstawową w Bobrownikach Wielkich.
Festiwal od kilku lat daje pasjonatom muzyki i języka angielskiego szansę na prezentację siebie i rywalizację w repertuarze anglojęzycznym. Jego głównym celem jest promowanie piosenki jako formy nauki języka obcego. To wydarzenie służy także integracji uczniów i nauczycieli różnych szkół oraz daje okazję do skonfrontowania własnych umiejętności z innymi.
W tym roku szkolnym do konkursu zgłosiło się 16 wykonawców ze szkół podstawowych gminy Żabno – Szkoły Podstawowej w Żabnie, Ilkowicach, Łęgu Tarnowskim, Niedomicach, Odporyszowie, Bobrownikach Wielkich.
Festiwal uroczyście otworzyła Pani Dyrektor szkoły, Małgorzata Kiełb. Oprócz silnych emocji i gorącej atmosfery towarzyszącej zarówno wykonawcom, jak i publiczności oraz jurorom, warto też podkreślić wysoki poziom umiejętności muzycznych i językowych młodych artystów.
Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić następujące osoby:
I miejsce: Julia Załęska – Szkoła Podstawowa w Niedomicach
Martyna Bąk - Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
II miejsce: Zuzanna Patulska - Szkoła Podstawowa w Łęgu Tarnowskim
Kamila Mrówka - Szkoła Podstawowa w Żabnie
III miejsce: Natalia Kumięga - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Julia Kocoł - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Wyróżnienia: Aleksandra Łaska - Szkoła Podstawowa w Odporyszowie
Weronika Kurek - Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
Julia Gdowska - Szkoła Podstawowa w Ilkowicach
Weronika Moskal - Szkoła Podstawowa w Łęgu Tarnowskim
Izabela Markocińska - Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich
Nagrodę Specjalną Jury za ponadprzeciętną interpretację piosenki otrzymała Emila Michalska ze Szkoły Podstawowej w Bobrownikach Wielkich.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz ich opiekunom za udział w festiwalu.
Dziękujemy również Polonii Amerykańskiej w Chicago za pomoc w ufundowaniu nagród.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałego występu.
Do zobaczenia za rok!!!
Akcja edukacyjna „Śniadanie Daje Moc” na stałe wpisała się w kalendarz naszej Szkoły. Cieszy nas zaangażowanie rodziców i uczniów, którzy rozumieją jak bardzo duże znaczenie dla organizmu dziecka ma ten posiłek. Wspólne planowanie, a potem przyrządzanie posiłków integruje zespół klasowy, zachęca do zmiany złych nawyków żywieniowych.
Wszystkim życzymy: SMACZNEGO !!!
Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich włączyła się w akcję ,,Rekord dla Niepodległej".
9 listopada 2018 roku o godzinie 11:11 uczniowie wraz z nauczycielami zaśpiewali cztery zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego".
09.11.2018 r. w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się warsztaty edukacyjne skierowane do uczniów klas I-III oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego pod hasłem: "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Celem warsztatów było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie polskich symboli narodowych.
Na program warsztatów składał się krótki program artystyczny o lekcji historii i patriotyzmu, recytacja wierszy patriotycznych, Quiz małego patrioty, a także film pt. „Polskie Symbole Narodowe” i śpiew piosenki pt. „Jestem Polakiem”.
„Bóg, Honor, Ojczyzna, Pamięć, Patriotyzm” – to wartości, które każdy z nas powinien szanować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
7 listopada 2018 roku, na kilka dni przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie klasy trzeciej odwiedzili miejsca pamięci narodowej znajdujące się w okolicy kościoła parafialnego w Łęgu Tarnowskim.
W każdym z odwiedzonych miejsc dzieci zapaliły znicz i w ciszy pomodliły się za tych, którzy oddali życie dla naszej Ojczyzny.
Dnia 5 listopada 2018r. uczniowie klas 0-3 po raz kolejny uczcili w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Z tej okazji uczniowie klas młodszych, w przebraniach za ulubionych bohaterów bajkowych, opowiadali o motywach swoich wyborów, szczegółowo zapoznali się z ofertą baśni i bajek znajdujących się w bibliotece szkolnej oraz odpowiadali na pytania dotyczące ich treści. Dzień ten, dzięki wspólnej zabawie, był okazją dla dzieci do zainteresowania się czytaniem baśni i bajek, do których chętnie wracają nawet dorośli.
W ciągu minionego tygodnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego zdobywały wiedzę na temat życia i zwyczajów zwierząt domowych. W związku z tym Przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście: papuga Julki oraz chomik Kubusia, a ekspertami tych spotkań byli rodzice i dzieci - właściciele zwierzątek, którym serdecznie dziękujemy.
Celem spotkań było poznanie zwierzątek, ich zwyczajów jak również wdrażanie dzieci do opieki nad zwierzętami.
25 października 2018 roku dzieci z klasy I złożyły uroczyste ślubowanie, po którym stały się "prawdziwymi" uczniami naszej Szkoły. W części artystycznej doskonale zaperezntowały swoje umiejętności teatralne w przedstawieniu pt. "Smerfna szkoła". Udowodniły, że posiadają niezbędną wiedzę o Polsce. Znają swoje prawa i obowiązki uczniowskie. Pani Dyrektor Małgorzata Kiełb z dumą i radością dokonała pasowania.
Gratulujemy Rodzicom i Uczniom.
W dniu 26.10.2018r. w ramach realizacji projektu sfinansowanego ze środków Fundacji PZU pt.: „ Mieszkam w niepodległej Polsce i rozwijam się kulturalnie” w oparciu o konkurs „NIEPODLEGŁA 2018 ” uczniowie naszej Szkoły udali się na wycieczkę do Krakowa. Program wycieczki obejmował udział w spektaklu i warsztatach teatralnych, podczas których uczniowie mieli okazję przyjrzeć się zakulisowej pracy aktora. Następnie obejrzeli wystawę malarstwa w Muzeum Narodowym, po czym udali się z przewodnikiem na spacer po Starym Mieście z uwzględnieniem takich miejsc, jak dziedziniec Collegium Maius, Dąb wolności przed Collegium Maius, okno papieskie na ulicy Franciszkańskiej, Planty i wejście na Wzgórze Wawelskie - punkt widokowy z panoramą na kopiec Kościuszki i kopiec Piłsudskiego. Zwiedzili Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta oraz przede wszystkim najstarsze sarkofagi królewskie oraz krypty znanych Polaków.
Wyjazd do Krakowa był dla uczniów wspaniałą przygodą i żywą lekcją historii, z pewnością na długo zapadnie w ich pamięć.
Nasz Partner Fundacja PZU.
Nasza szkoła bierze udział w projekcie „ProgramujeMY tarnowski”, którego celem jest umożliwienie uczniom klas I-III szkół podstawowych zdobycia nowych umiejętności w obszarze nauki programowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W ramach projektu nauczyciele przeprowadzą z uczniami zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci będą budować z klocków LEGO roboty i przy użyciu komputerów programować je za pomocą specjalistycznego oprogramowania.
Po raz kolejny zespół „Aniołki” w składzie: Karolina Bień, Weronika Kurek, Emilia Michalska i Lena Ślusarczyk zajął I miejsce w VIII GMINNYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI RELIGIJNEJ "Ewangelia w Piosence”. W kategorii solistów zadebiutowała uczennica klasy IV Natalia Barwacz. Konkurs odbył się 26 października 2017r. w Centrum Kultury w Żabnie.
Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
19 października 2018 roku uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Bobrownikach Wielkich uczestniczyli w żywej lekcji historii i patriotyzmu przy pomniku upamiętniającym zbrojną akcję Szarych Szeregów podczas II wojny światowej w Białej. Dzieci spotkały się z mieszkankami Białej: panią Stanisławą Zych i panią Zofią Śledź.
Pani Zofia opowiadała trzecioklasistom o tragicznym wydarzeniu z 29 lipca 1944 roku z perspektywy 8 letniej dziewczynki, którą wówczas była. Miała prawie tyle samo lat, co uczestniczące w spotkaniu dzieci.
Uczniowie posłuchali o Związku Harcerstwa Polskiego, dowiedzieli się kiedy powstały Szare Szeregi, poznali symbolikę krzyża harcerskiego i znak Polski Walczącej. Pod pomnikiem dzieci złożyły wiązankę biało-czerwonych kwiatów, zapaliły znicze oraz wspólnie z gośćmi pomodliły się za harcerzy poległych w akcji. To była piękna i wartościowa lekcja edukacji historycznej.
Składamy podziękowania rodzicom uczniów z Białej za pomoc w przygotowaniu tak ciekawego
i wzruszającego spotkania.
Nasza szkoła, przy wsparciu Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Wsi Bobrowniki Wielkie, przystąpiła do konkursu „Niepodległa 2018. Fundacja PZU z Kulturą”. Celem Konkursu jest ułatwienie dzieciom i młodzieży szkolnej z małych miejscowości dostępu do szeroko pojętej kultury, w szczególności kultury tzw. wysokiej.
Projekt zatytułowałyśmy „ Mieszkam w niepodległej Polsce i rozwijam się kulturalnie”.
Dzięki pozyskanej dotacji z Fundacji PZU zaplanowaliśmy trzy wyjazdy: do Krakowa i Wrocławia, połączonych z różnymi formami kultury. Uczniowie pogłębią swoją wiedzę o historii Polski i sławnych Polakach. Poznając miejsca pamięci narodowej rozbudzą w sobie uczucia i postawy patriotyczne, aktywnie włączą się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Pobyt w instytucjach kultury pozwoli im poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru, muzyki, malarstwa i architektury, udział w spektaklach dostarczy niezapomnianych wrażeń. Zobaczą zabytki Krakowa i Wrocławia, docenią dorobek przodków, zrozumieją pojęcie tożsamości narodowej. Na warsztatach teatralnych uczniowie przygotują spektakl dla rodziców i środowiska oraz koncert pieśni patriotycznych ,,Śpiewamy dla Niepodległej" .
Wyjazdy poprzedzą zajęcia edukacyjne, które przygotują uczniów do pełnego odbioru kultury oraz zdobędą podstawową wiedzę o odwiedzanych miejscach, obiektach, znanych Polakach.
Znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko wiedza z podręcznika, ale przede wszystkim znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum. I takie miejsca pragniemy uczniom pokazać. Realizację projektu rozpoczynamy w październiku, a zakończymy w maju 2019r.
Udział dzieci z Oddziału przedszkolnego i klas I - III w spektaklu teatralnym pt.,,Titelitury - baśnie braci Grimm " w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru ,,PANTEATR"