Zapraszamy uczniów klas młodszych i starszych do chwili relaksu i nauki przez zabawę z książką w tle. Więcej informacji znajduje się na str. biblioteki szkolnej lub po wybraniu linku znajdującego się niżej:
W X Gminnym Konkursie Piosenki Religijnej „Ewangelia w piosence” zorganizowanym przez Centrum Kultury w Żabnie pięknie zaprezentowała się uczennica klasy drugiej - Ania Tarchała. Konkurs w całości został przeprowadzony zdalnie.
Brawo dla Ani!!! Gratulujemy odwagi i zachęcamy do udziału w następnych konkursach!
Od dnia 9.11.2020r. biblioteka szkolna pracuje w trybie zdalnym, w związku z tym zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków oraz audiobooków, w tym wielu lektur szkolnych. Więcej informacji na podanych niżej stronach www:
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, Nie wymaga logowania.
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
Masz tę moc - ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.
Ogromne serce dla zwierzaków okazali uczniowie wraz z rodzicami ze Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich, którzy zebrali sporą ilość karmy, kocy, zabawek i innych potrzebnych akcesoriów dla psów i kotów!
Dziękujemy całemu gronu pedagogicznemu za wspaniałą inicjatywę i chęć niesienia pomocy potrzebującym zwierzakom!
Życzymy wszystkiego dobrego!
Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Uczniowie naszej szkoły również chcieli pokazać nam, że mają wielkie serce dla zwierząt. Oto oni i ich pieski.
Serdecznie gratulujemy II miejsca uczennicom klasy IV - Julii Trytko, Natalii Trytko oraz Nikoli Rzepka. Życzymy dalszych sukcesów.
Nasza szkoła również włącza się do akcji. Zapraszamy do przynoszenia prezentów do 25 listopada
12 października klasa I i II obchodziły ,,Dzień Bezpiecznego Komputera". Podczas zajęć zostały omówione zalety oraz wady korzystania z komputera. Szczególnie zwrócono uwagę na kontrolowanie czasu spędzonego przed monitorem oraz zagrożeniom płynącym z sieci.
Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, wychowawczynie klasy pierwszej i drugiej przeprowadziły lekcję praktyczną związaną z bezpieczeństwem w szkole, wokół niej oraz bezpieczeństwem na drodze.
1 miejsce - Kacper Iwaniec -klasa 1
3 miejsce - Aleksandra Guzik - klasa 2
Nagrody otrzymali: Lilianna Kareta, Monika Pacocha, Aleksandra Wojna, Eryk Słupek, Adam Czeczot
Organizatorami projektu z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II była Fundacja CORDARE w Tarnowie oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Prace plastyczne Julii oraz innych uczestników projektu "Święte słowa" można obejrzeć na stronie CK w Żabnie.
W dniu 6 października uczniowie klasy ósmej odbyli wycieczkę programową do Muzeum w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Celem wycieczki było poznanie miejsca nazistowskich zbrodni popełnionych na więźniach różnych narodowości. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny prezentujący historię powstania i cel założenia obozu oraz zwiedzili obie jego części. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Uczniowie zwiedzili blok 11. zwany „blokiem śmierci”, który był aresztem obozowym. To tutaj, w bunkrze głodowym, zginął ojciec Maksymilian Kolbe, a na dziedzińcu pod ścianą straceń Niemcy rozstrzelali kilka tysięcy więźniów, również Polaków. Zwiedzanie zakończylismy w Birkenau, pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, upamiętniającym co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie. Znajdują się tam tabliczki w 17 językach. Wizyta w tym miejscu na długo pozostanie w naszej pamięci .
W drodze do domu zwiedziliśmy Opactwo w Tyńcu, które jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce.
W piątek, dnia 02.10.2020r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, gdyż niektórzy zdążyli ją zapomnieć w trakcie wakacji. Była więc okazja nadrobić te zaległości. W tym dniu, podczas przerw uczniowie z klasy V egzaminowali ze znajomości tabliczki mnożenia pozostałych uczniów naszej szkoły. Tabliczkę mnożenia musieli przypomnieć sobie także nauczyciele.
Uczniowie przez cały tydzień trenowali w różny sposób tabliczkę mnożenia. Na lekcjach matematyki w klasach 4-8 odbyły się mini konkursy, pracowali w grupach nad rozwiązaniem zagadek związanych z podzielnością liczb, na stronie https://www.wmtday.org/pl ćwiczyli „Tabliczkę mnożenia na czas”. Była to dla uczniów wspaniała zabawa, przy okazji której mogli sprawdzić swoją tabliczkową wiedzę.
Uczniowie klasy V poznają w tym roku szkolnym mity greckie. Te historie pokazujące, jak starożytni Grecy tłumaczyli sobie miejsce człowieka w świecie, funkcjonowanie tegoż świata, jego stworzenie i historię, wywołują wiele pozytywnych emocji wśród piątoklasistów. Szczególną sympatią zapałali do mitycznego Syzyfa, założyciela i króla Koryntu. Jego los stał się dla uczniów inspiracją do zainscenizowania rozprawy sądowej nad Syzyfem. Byli sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, powołano też świadków oskarżenia i obrony.
Uczniowie świetnie wywiązali się ze swych ról, ujawniając prawdziwe talenty.
Tak jak w podaniach greckich skazano go na wieczną i bezużyteczną pracę, czyli wtoczenie na górę wielkiego głazu, który przed wierzchołkiem zawsze wymyka mu się z rąk i spada na dół zbocza.
Frazeologizm „syzyfowa praca” i sam mit o Syzyfie na pewno na długo pozostanie w pamięci piątoklasistów.
,, Odkrywam Małopolskę " Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego przez Szkołę Podstawową w Bobrownikach Wielkich. Dzięki temu, że możemy uczestniczyć w projekcie nasza szkoła miała możliwość wyjazdu na dwudniową wycieczkę w Pieniny. Uczniowie poznawali piękno Pienińskiego Parku Narodowego, rozwijali szacunek dla przyrody i kultury oraz odpowiedzialność za dziedzictwo pozostawione przez poprzednie pokolenia, aktywnie wypoczywali na świeżym powietrzu, integrowali się oraz wzmacniali więzi koleżeńskie.Zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, płynęliśmy statkiem po jeziorze Czorsztyńskim oraz zdobyliśmy Trzy Korony.